Muhalif Rus Politikacı Nemtsov Ölümünün Birinci Yılında Anıldı

Rusya’da binlerce kişi, geçtiğimiz yıl öldürülen muhalif politikacı Boris Nemtsov’u anmak için yürüyüş gerçekleştirdi.
Muhalif Rus Politikacı Nemtsov Ölümünün Birinci Yılında Anıldı Rusya’da binlerce kişi geçtiğimiz yıl sırtından vurularak öldürülen muhalif politikacı Boris Nemtsov’u anmak için düzenlenen yürüyüşe katıldı. Strastnoi Bulvarı’nda gerçekleştirilen yürüyüşe, aralarında Parnas Partisi Genel Başkanı Mikhail Kasyanov, Parnas Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ilya Yashin, Duma Milletvekili Dmitry Gudkov ve aynı zamanda eski Duma milletvekili olan babası Gennady Gudkov, muhalif politikacı Alexei Navalny, aktivistler Vladimir Milkov, Alexander Ryklin, Sergei Davidis’in de bulunduğu çok sayıda politikacı katıldı. Binlerce kişinin daha önceden belirlediği yürüyüş güzergahında çok sayıda polis görevlendirilirken, geçiş güzergahlarından biri olan Petrovka Caddesi’nde zırhlı araçlar konuşlandırıldı. Öte yandan yürüyüşün yapıldığı alan üzerinde ve çevresinde de helikopterler uçuş gerçekleştirdi.

Muhalif politikacı ve eski Başbakan Yardımcısı olan Boris Nemtsov, 27 Şubat 2015’te sokak ortasında sırtından vurularak öldürülmüştü. İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, beyaz bir araçtan inen saldırganın Bolshoy Kamenny Köprüsü’nde bir kadınla yürüyen Nemtsov’a 4 el ateş ettiği belirtilmişti.

BORİS NEMTSOV KİMDİR?

1990’lı yıllarda Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin hükümetinde başbakan yardımcısı olarak görev yapan Nemtsov, Rusya’nın en büyük şehirlerinden Nijniy Novgorod’da vali olarak görevliyken, ekonomik reformdaki başarısıyla ün kazanmıştı. Daha sonra göreve gelen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e muhalif açıklamalarda bulunan Nemtsov, 31 Aralık 2010 tarihinde hükümet karşıtı protestoya katıldığı için gözaltına alınmış, 15 günlük hapis cezasına çarptırılmıştı. Politikacı, ölümünden yaklaşık 1 ay önce bir internet sitesine yaptığı açıklamada hayatı konusunda endişeli olduğunu ifade etmiş, “Putin’in beni öldürmesinden korkuyorum” demişti.

http://www.ilkgundem.com adresinden 18 Temmuz 2019, 11:40 tarihinde yazdırılmıştır.