• Muhalif Rus Politikacı Nemtsov Ölümünün Birinci Yılında Anıldı Muhalif Rus Politikacı Nemtsov Ölümünün Birinci Yılında Anıldı Bu haber 27 Şubat 2016, Cumartesi tarihinde eklendi
  Rusya’da binlerce kişi, geçtiğimiz yıl öldürülen muhalif politikacı Boris Nemtsov’u anmak için yürüyüş gerçekleştirdi.

  Rusya’da binlerce kişi geçtiğimiz yıl sırtından vurularak öldürülen muhalif politikacı Boris Nemtsov’u anmak için düzenlenen yürüyüşe katıldı. Strastnoi Bulvarı’nda gerçekleştirilen yürüyüşe, aralarında Parnas Partisi Genel Başkanı Mikhail Kasyanov, Parnas Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ilya Yashin, Duma Milletvekili Dmitry Gudkov ve aynı zamanda eski Duma milletvekili olan babası Gennady Gudkov, muhalif politikacı Alexei Navalny, aktivistler Vladimir Milkov, Alexander Ryklin, Sergei Davidis’in de bulunduğu çok sayıda politikacı katıldı. Binlerce kişinin daha önceden belirlediği yürüyüş güzergahında çok sayıda polis görevlendirilirken, geçiş güzergahlarından biri olan Petrovka Caddesi’nde zırhlı araçlar konuşlandırıldı. Öte yandan yürüyüşün yapıldığı alan üzerinde ve çevresinde de helikopterler uçuş gerçekleştirdi.

  Muhalif politikacı ve eski Başbakan Yardımcısı olan Boris Nemtsov, 27 Şubat 2015’te sokak ortasında sırtından vurularak öldürülmüştü. İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, beyaz bir araçtan inen saldırganın Bolshoy Kamenny Köprüsü’nde bir kadınla yürüyen Nemtsov’a 4 el ateş ettiği belirtilmişti.

  BORİS NEMTSOV KİMDİR?

  1990’lı yıllarda Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin hükümetinde başbakan yardımcısı olarak görev yapan Nemtsov, Rusya’nın en büyük şehirlerinden Nijniy Novgorod’da vali olarak görevliyken, ekonomik reformdaki başarısıyla ün kazanmıştı. Daha sonra göreve gelen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e muhalif açıklamalarda bulunan Nemtsov, 31 Aralık 2010 tarihinde hükümet karşıtı protestoya katıldığı için gözaltına alınmış, 15 günlük hapis cezasına çarptırılmıştı. Politikacı, ölümünden yaklaşık 1 ay önce bir internet sitesine yaptığı açıklamada hayatı konusunda endişeli olduğunu ifade etmiş, “Putin’in beni öldürmesinden korkuyorum” demişti.

 • Etiketler:
UYARI
Sitemizde yayınlanan ve kaynağı sitemize ait olan haberler, kaynak belirtmek ve bağlantı eklemek koşuluyla başka sitelerde yayınlanabilir. Kaynak belirtmeyen ve bağlantı eklemeyen yayıncılar hakkında hukuki haklarımızı kullanacağımızı saygıyla duyururuz.
0 0
2,161 kez okundu
0
0

YORUMLAR

0 Yorum

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan gazihaber sorumlu tutulamaz.

YORUM YAZ

Ad soyad Mail Adresi Yorumunuz