23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlu Olsun

Bundan tam bir asır önce ilan edilen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın anlamı çok büyüktür.
Mazlum milletlerin saygı ile andığı bu anlayış 3 yıl süren tam bağımsızlık savaşı sonunda Cumhuriyet ile birleşti.
Demokrasi, halkın kendisini yöneteceği kişileri kendisinin belirlemesi ilkesi ile kurulan Gazi Meclis, 23 Nisan 1920’de Kurucu devletin BAŞKANI Mustafa Kemal Atatürk tarafından dualarla açıldı.
Anadolu’nun her tarafından gelen özgürlük timsali yürekler dağılan koca imparatorluktan sonra yeniden parlayacak Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlık ateşini yaktı.
Düşman, 9 Eylül’de İzmir’de denize dökülmeden iki yıl önce geleceğin teminatı çocuklarımıza dünyada ilk ve tek milli bayram Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı hediye edildi.
Mustafa Kemal Atatürk tam bağımsız yönetim anlayışını taşıyan bir vicdanın temsilcisi olarak Ankara’dan başlattığı mücadeleyi, tankıyla topuyla silahının gücüyle üstünlük sağlamaya çalışan emperyalizmin şımarık suratlarına birer birer çarptı.
Özgürlük ve Bağımsızlık benim karakterimdir diyen Büyük Devlet adamı, Eşsiz Komutan Atatürk işte büyük Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini bu sistem üzerine kurarak bölgesinde saygın, güçlü, laik, demokratik ve aynı zamanda barışçıl duygulara sahip bir devleti kurdu. Çocukları ise unutmadı.
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının 100. Yılı Kutlu Olsun.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Kapalı